Temmuz 14, 2024
kistik fibrozis nedir?

kistik fibrozis nedir?

Kistik fibrozis nedir? Kistik fibroz, özellikle akciğer, pankreas ve sindirim sistemi gibi organlarda mukus ve sindirim enzimlerinin normalden daha kalın ve yapışkan

Kistik fibrozis nedir? Kistik fibroz, özellikle akciğer, pankreas ve sindirim sistemi gibi organlarda mukus ve sindirim enzimlerinin normalden daha kalın ve yapışkan bir şekilde üretilmesine neden olan genetik bir hastalıktır. Bu yapışkan mukus ve sindirim enzimleri organları tıkayabilir ve işlevlerini bozabilir.

Kistik fibroz, genellikle çocuklukta veya erken yetişkinlikte teşhis edilir. Belirtileri arasında kronik öksürük, hırıltılı solunum, sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, iştah kaybı, kilo kaybı ve sindirim sorunları yer alır.

Kistik fibroz, otozomal resesif bir gen mutasyonuna bağlıdır. Bir kişide hastalığa neden olabilen gen mutasyonu, bir kişiye diğer ebeveynden miras kalır.

Bu nedenle, iki taşıyıcı ebeveynin çocukları, kistik fibrozun ortaya çıkma riski taşırlar. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, solunum tedavileri, beslenme terapisi ve diğerleri bulunur.